A sport főleg a győzelmekről, sikerekről, az egészséges életről szól. A Ferencváros élete különösképpen, hiszen Magyarország legnépszerűbb klubjának történelme nem nélkülözi a sikereket. És nem nélkülözi a segítségnyújtást, a jótékonykodást és a nemes akciókat sem, úgy, ahogy az egy igazán nagy klubhoz méltó. Klubunk történelme során igyekezett folyamatosan segíteni a rászorulókat. Az alábbiakban az elmúlt évekből gyűjtöttünk össze néhány emlékezetes esetet, amikoris a Ferencváros, illetve a klub sportolói példát mutattak emberségből, önzetlenségből.
Fradi karácsony évről évre
Az elmúlt években az év vége felén labdarúgóink rendszeresen látogatást tettek különböző egészségügyi intézményekben. A Ferencváros labdarúgói eddig példátlan jótékonysági akció keretében igyekeznek segíteni azokon a gyermekeken, akik kénytelenek a Karácsonyt is kórházban tölteni. Játékosaink a Heim Pál kórházban és a Tűzoltó utcai kórházban évről évre megajándékozták a gyermekeket, de 2002-ben és 2003-ban a Fradi-karácsony eljutott néhány vidéki és határontúli intézménybe is, amely meglehetősen nagy visszhangot kapott.
Megható pillanatok Szovátán
A 2005-ös év elején Erdélyben edzőtáborozó labdarúgócsapatunk nem mulasztotta el a segítségnyújtást a helyi gyermekotthon számára. Lipcsei a Fradis-ereklyék mellett mintegy 300 ezer forinttal is támogatták a gyermekeket, akik a látogatás során pillanatok alatt levették lábukról a játékosokat. Nyáron aztán az intézmény szintén komoly támogatásban részesült a Mai Casco Futballgála révén is, amelyen számos, a klubunkhoz kötődő játékos, legenda és riszt vett.
Jótékonysági mérkőzés Móron
2002-ben az egész országot megrázta a móri tragédia. A brutális bankrablás áldozatainak emlékére jótékonysági találkozót rendeztek, amelyre a helyiek a Ferencvárost hívták meg. A 9-1-es Fradi-győzelemnél sokkal nagyobb jelentősége volt annak, hogy csapatunk segített a helyieknek másfél órára elfelejteni az átélt borzalmakat és az anyagi támogatás mellett, talán lelki támaszt is tudtunk nyújtani a vétlen áldozatok hozzátartozóinak.
Célba ért a Reménysugár
Reménysugár - ezt a címet viselte az a Ferencváros és a 100% Fradi által támogatott jótékonysági rendezvény, melyet a fogyatékos gyerekek megsegítésére hívtak életre. Az esemény kiemelt programja volt a Budafoki válogatott – Ferencváros BL-csapat mérkőzés, amelyen jelenlegi és egykori, a Bajnokok Ligájában is szerepelt játékosaink képviselték a Fradit. Csaknem félmillió forint gyűlt össze a fogyatékos gyermekek megsegítésére, amelyet a Reménysugár Rehabilitációs Intézet kapott meg. A Ferencváros nevében Lipcsei Péter és Telek András adta át az ajándékokat, csapatkapitányunknak volt egy külön meglepetése is, az otthon legnagyobb Fradi-drukkerét, Józsit egy dedikált mezzel lepte meg.
Játékosaink gondoskodása a Fradi-árvákról
Csapatunk tagjai több alkalommal is anyagi támogatást nyújtottak a Zsiborás Gábor, Fodor Imre, Nagy Norbert és Simon Tibor árváknak, és mindez minden bizonnyal így lesz a közelmúltban elhunyt Zavadszky Gábor-gyermekeivel kapcsolatosan is.
Kezdőrúgások ajándékba
2002-ben az egyik meccs előtt egy olyan ferencvárosi szurkoló végezte el a kezdőrúgást a Zalaegerszeg elleni hazai találkozón, aki decemberben alaposan megszenvedte azt, hogy a zöld-fehér színekért lelkesedik. Norbit ismeretlen tettesek verték meg brutálisan az egyik Fradi-meccs után, a kisfiú betegágyánál számos Fradi-játékos megfordult, majd később Norbi egy kezdőrúgást is elvégezhetett kedvenc csapata meccsén. Ugyanilyen ajándékban részesült 2005 őszén Domján Dalma. A 15 éves nagykanizsai lány a Csodalámpa alapítvány jóvoltából "léphetett pályára" a rangadón. Az alapítvány rendszeresen teljesíti egy-egy súlyos betegségben szenvedő gyermek kívánságát. Dalma kívánsága az volt, hogy ellátogathasson az Üllői útra, illetve, hogy találkozhasson kedvencével, Tőzsér Dániellel. Így történt, hogy vasárnap egyszerre ketten is Tőzsér feliratű mezben voltak a pályán.
Harc a rasszizmus ellen
Hatalmas visszhangja volt a Kommunikációs Iroda által életrehívott "Hallgattassuk el a rasszizmust!" elnevezésű kezdeményezésnek. A médiumok közül elsőként a 100% Fradi állt az akció mellé. A kezdeményezés keretén belül az FTC-Feyenoord meccs második percében több ezren tartották a fejük fölé az akció hivatalos plakátját. Ruud Gullit világsztár az elsők között méltatta az akciót, de később így tett klubja, a Feyenoord is, de a World Soccer is elismeréssel írt a kezdeményezésről. 2005-ben a Magyar Olimpiai Bizottság nevében Schmitt Pál a szervezet Fair Play különdíját adta át mindezért a Ferencváros labdarúgó csapatának. Néhány hónappal később klubunk elsőként állt a Nike Stand Up Speak Up! elnevezésű, egész Európára kiterjedő program mellé, sőt ennek magyarországi reklámarca az akkori Fradi-játékos, Sowunmi Thomas lett, aki olyan komoly nemzetközi mezőnybe került be, amelynek többek között Thierry Henry, Ronaldinho és Ruud van Nistelrooy is tagja. |